Kalite

Kalite Anlayışımız

Kalite Anlayışımız

Gıda Güvenliği Politikası
Seğmen’in başarısının temelinde üretimde kalite prensibi yer almaktadır. Firma iş ortaklarının beklentilerinin üzerinde yüksek kalitede fındık ürünlerini ve buna bağlı hizmetleri sağlamaktadır.
Firma kendi kalite kontrol laboratuvarı ile ham madde ve işlenmiş ürünler üzerinde fiziksel, kimyasal ve mikrobiyoloji analizleri gerçekleştirmektedir. Bunun için görevli mühendis ve teknik elemanlar kalite sisteminin en iyi şekilde devamlılığını sağlamaktadır.
Seğmen Laboratuvarı özel gıda laboratuvarı lisansını Tarım ve Köy İşleri Bakanlığından aflatoksin testlerini gerçekleştirmek üzere almıştır. Laboratuvar yine bu konuda sektöründe bir ilki gerçekleştirerek TURKAK tarafından TS ISO/IEC 17025:2005 kalite belgesi ile akredite edilmiştir.
Özel Maral Gıda Laboratuvarı her yıl aflatoksin ve mikrobiyoloji testleri ile FEPAS uluslararası yeterlilik testlerine katılmaktadır.
SGS, UKAS, BRC, IFS

Genel Hijyen
Üretim alanlarına giren tüm çalışanlar, tedarikçiler ve ziyaretçilere uygun, temiz, koruyucu kıyafetler verilir. Bone, önlük ve diğer iş kıyafetleri tüm çalışanlar için üretim ve depo alanlarında mecburidir.
Takı, yüzük, kol saati, kolye, küpe ve piercing takmak tüm üretim alanlarında yasaklanmıştır. Tüm çalışanlar bu konudaki düzenlemelere uygun sağlık muayenesinden geçmektedir. Tüm çalışanlar hijyen broşürleri ile bilgilendirilip yoğun bir hijyen ve gıda güvenliği eğitiminden geçirilirler.

Ham madde ve Bitmiş Ürün Kontrolü
Üretimde kullanılmak üzere gelen ham madde ve paketleme materyali onaylı tedarikçilerden temin edilmektedir. Fındık ham maddeleri satın alma prosedürü gereği fabrikaya gelişinde fiziksel, kimyasal özellik ve aflatoksin testlerine tabi tutulur. Eğer ürünlerin firma speklerine uygun olduğu tespit edilirse ürünler sisteme alınır ve takip edilebilirlik amacı ile özel bir lot numarası ile kayıtlanır.
Üretim esnasında ürünün müşteri speklerine uygunluğundan emin olmak amacı ile analizler yapılır. Tüm bitmiş ürünler de ileri bir analizle paketleme ve yüklemeden önce fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri ve aflatoksin seviyesi tespiti için final analizine alınır. Analiz sonuçları müşteri speklerini karşılayan bitmiş ürünler sevk edilmek üzere paketlenir.

GMP (GoodManufacturing Practices)
Tüm tesisler, depo alanları ve ekipmanlar GMP (GoodManufacturing Practices) standartlarına uygun bir şekilde dizayn edilmiştir.Temiz ve hijyenik koşullarda üretim yapmak için Gürsoy katı bir şekilde GMP kurallarını uygulamaktadır. Seğmen 2017 yılından bu yana düzenli bir şekilde yatırım yaparak üretim ve depolama esnasında oluşabilecek bulaşma tehlikesini bertaraf etmek üzere tesislerini geliştirmiştir. Firma ayrıca hemen hemen bütün eski ekipmanını yeni teknoloji ile değiştirerek hijyenik üretim koşullarını geliştirmiştir. Bunların yanı sıra tüm ham madde alanları fiziksel olarak bitmiş ürün alanlarından ayrılmıştır.
Proses kontrol prosedürleri kavurma ve sanitasyonda olası bakterileri ortadan kaldırmak amacıyla uygulanmaktadır. Zemin, duvarlar, platformlar ve depo alanları rahatlıkla temizlenilebilen yüzeylerle yenilenmiştir.
Temizlik ve giyinme odaları üretim alanlarından ayrı dizayn edilmiştir. Ahşap malzeme üretim alanlarında kullanılmamaktadır ve ahşap yerine plastik paletler üretim alanlarında kullanılmaktadır.
Üretim alanlarında bakım esnasında teknik elemanların hijyen standartlarını karşılamaları ve çapraz bulaşma tehlikesini engellemek için gerekli tedbirleri aldıklarından emin olmak için gerekli çalışmalar yapılmıştır.

kampanyaTemmuz2017